Superior Man Triathlon
Long Results
Duluth, MN 8/30/15
Professionally Timed by Duluth Running Co. Timing & Events

Place Div/Tot Bib # Name Sex Age Div City State Place Swim Pace T1 Place Bike Mph T2 Place Run Pace Time
1 1/26 178 Matthew Payne M 38 M35-39 Columbia Heights MN 4 29:00 1:22 1:56 3 2:11:02 25.6 1:12 3 1:27:37 6:42 4:10:44
2 1/23 263 Nick Nygaard M 25 M25-29 Duluth MN 25 32:38 1:32 2:34 10 2:22:29 23.6 1:18 1 1:19:02 6:02 4:17:58
3 2/26 7 Dan Arlandson M 39 M35-39 Burnsville MN 5 29:20 1:23 2:45 6 2:19:15 24.1 1:40 7 1:32:16 7:03 4:25:14
4 1/22 160 Danny Morwood M 41 M40-44 Kenora ON 45 34:20 1:37 2:05 5 2:15:22 24.8 3:05 10 1:35:23 7:17 4:30:13
5 3/26 208 Peter Somers M 35 M35-39 Rochester MN 50 35:04 1:39 2:26 7 2:20:15 24.0 1:30 6 1:31:50 7:01 4:31:02
6 2/22 138 David Lewis M 41 M40-44 Nevis MN 53 35:31 1:41 2:29 12 2:23:24 23.4 1:42 8 1:32:19 7:03 4:35:22
7 1/18 104 Nate Hoffman M 32 M30-34 South Haven MN 103 39:15 1:51 3:50 18 2:28:48 22.6 1:48 4 1:28:29 6:46 4:42:09
8 1/9 93 Kortney Haag F 36 F35-39 Maple Grove MN 41 33:49 1:36 2:26 16 2:27:22 22.8 1:14 14 1:38:17 7:31 4:43:08
9 4/26 26 Nathan Budde M 38 M35-39 South Haven MN 101 39:08 1:51 3:04 15 2:25:02 23.2 1:26 9 1:35:01 7:16 4:43:39
10 5/26 258 Dave Thomes M 35 M35-39 Brainerd MN 71 37:03 1:45 2:32 13 2:23:40 23.4 1:37 18 1:39:44 7:37 4:44:34
11 2/23 279 Nicholas Serratore M 26 M25-29 Minneapolis MN 40 33:45 1:36 2:13 9 2:22:21 23.6 1:24 28 1:47:00 8:11 4:46:41
12 2/18 50 Patrick Donohue M 33 M30-34 Minneapolis MN 1 27:42 1:18 3:07 11 2:22:50 23.5 2:07 47 1:53:34 8:41 4:49:17
13 1/9 218 Kelly Trom F 28 F25-29 Minneapolis MN 16 31:39 1:30 2:40 29 2:33:25 21.9 1:21 20 1:40:26 7:40 4:49:30
14 6/26 247 Dr. Ryan Wippler M 36 M35-39 Rice MN 48 34:38 1:38 3:08 8 2:21:31 23.7 1:36 39 1:50:15 8:25 4:51:06
15 7/26 47 Nathan Dicks M 34 M35-39 Mankato MN 33 33:06 1:34 2:24 27 2:32:59 22.0 1:30 22 1:41:18 7:44 4:51:16
16 1/16 147 Scott Marsh M 46 M45-49 Austin MN 46 34:22 1:37 2:48 24 2:31:56 22.1 1:34 21 1:41:15 7:44 4:51:52
17 3/18 162 Craig Moscetti M 29 M30-34 Minneapolis MN 30 32:57 1:33 2:14 23 2:31:37 22.2 1:37 24 1:44:04 7:57 4:52:27
18 3/23 209 Andrew Steele M 27 M25-29 Cedarburg WI 58 35:49 1:41 2:41 14 2:24:25 23.3 1:54 33 1:48:48 8:19 4:53:36
19 2/16 43 David Dahl M 47 M45-49 Fort Ripley MN 6 29:24 1:23 2:44 26 2:32:54 22.0 1:39 30 1:48:03 8:15 4:54:43
20 4/18 163 Andrew Mrasek M 33 M30-34 Hopkins MN 52 35:21 1:40 2:55 33 2:34:05 21.8 2:22 19 1:40:03 7:39 4:54:44
21 3/22 277 Justin Rempel M 41 M40-44 Winnipeg MB 21 32:21 1:32 2:45 20 2:30:59 22.3 1:49 31 1:48:09 8:16 4:56:00
22 5/18 197 Drew Sciacca M 33 M30-34 Minneapolis MN 114 40:12 1:54 3:02 32 2:33:49 21.8 1:50 17 1:39:28 7:36 4:58:18
23 6/18 176 Samuel Papai M 31 M30-34 Minneapolis MN 55 35:37 1:41 2:27 22 2:31:24 22.2 2:39 36 1:49:22 8:21 5:01:28
24 2/9 42 Nicole Cueno F 35 F35-39 Minneapolis MI 78 37:44 1:47 2:05 87 2:52:44 19.5 1:03 5 1:28:56 6:48 5:02:31
25 7/18 83 Brian Glaeser M 30 M30-34 Somersert WI 73 37:09 1:45 3:27 25 2:32:25 22.0 3:07 35 1:49:06 8:20 5:05:12
26 3/9 161 Valerie Morwood F 36 F35-39 Kenora ON 138 43:00 2:02 3:40 47 2:41:54 20.8 1:58 12 1:36:55 7:24 5:07:24
27 8/18 73 Les Friesen M 34 M30-34 Steinbach MB 23 32:31 1:32 2:08 96 2:56:29 19.0 1:56 11 1:35:53 7:20 5:08:55
28 4/22 75 John Garrison M 42 M40-44 Cohasset MI 102 39:15 1:51 3:26 17 2:27:54 22.7 3:05 54 1:56:20 8:53 5:09:59
29 1/9 113 John Kelley M 52 M50-54 Duluth MN 60 35:55 1:42 3:17 21 2:31:02 22.2 1:50 57 1:58:10 9:02 5:10:12
30 3/16 168 Greg Newman M 45 M45-49 Madison WI 61 36:08 1:42 4:04 44 1:53:12 8:39 5:11:35
31 1/11 264 Bob Shine M 57 M55-59 Thunder Bay ON 63 36:28 1:43 2:56 19 2:30:33 22.3 2:38 60 1:59:29 9:08 5:12:02
32 1/7 116 Kayla Kjellman F 23 F20-24 Thunder Bay ON 9 30:46 1:27 2:33 45 2:41:18 20.8 2:01 52 1:55:42 8:50 5:12:19
33 9/18 158 Christopher Morden M 30 M30-34 Thunder Bay ON 56 35:40 1:41 3:17 28 2:33:02 22.0 1:54 58 1:58:43 9:04 5:12:33
34 1/5 223 Richard Vanden Branden M 20 M20-24 Superior WI 134 42:26 2:00 3:46 67 2:46:25 20.2 3:16 13 1:37:03 7:25 5:12:55
35 8/26 172 Casey Nye M 38 M35-39 Weston WI 15 31:38 1:30 4:55 30 2:33:34 21.9 3:56 63 2:00:04 9:10 5:14:05
36 9/26 108 Emanuel Iorianni M 34 M35-39 Thunder Bay ON 35 33:25 1:35 3:32 44 2:40:44 20.9 1:58 53 1:56:09 8:52 5:15:45
37 4/23 281 Brad Rockwood M 26 M25-29 Superior WI 51 35:19 1:40 3:14 76 2:49:31 19.8 2:11 26 1:46:13 8:07 5:16:26
38 5/23 186 Paul Rockwood M 27 M25-29 Superior WI 47 34:23 1:37 2:34 83 2:51:09 19.6 2:16 25 1:46:12 8:07 5:16:32
39 5/22 17 Eric Bjorklund M 41 M40-44 St. Louis Park MN 37 33:28 1:35 2:38 36 2:35:45 21.6 1:16 81 2:04:30 9:31 5:17:35
40 10/18 5 Sebastian Alcocer Leboso M 33 M30-34 Danbury WI 11 31:18 1:29 4:06 59 2:44:46 20.4 3:58 46 1:53:29 8:40 5:17:35
41 6/22 33 Brian Cade M 41 M40-44 Lakeville MN 81 38:03 1:48 3:01 46 2:41:34 20.8 2:18 43 1:53:05 8:38 5:17:59
42 7/22 275 David Buhl M 42 M40-44 Sartell MN 85 38:18 1:48 4:56 40 2:37:52 21.3 2:40 51 1:55:40 8:50 5:19:23
43 10/26 159 Matthew Morden M 34 M35-39 Shuniah ON 100 38:59 1:50 3:58 1 1:46:25 31.6 50:34 61 1:59:47 9:09 5:19:41
44 4/16 150 Scott Meister M 48 M45-49 Verona WI 18 32:06 1:31 2:23 48 2:42:17 20.7 2:55 64 2:00:21 9:12 5:20:01
45 2/5 100 Kirk Hietpas M 22 M20-24 Duluth MN 3 28:42 1:21 5:41 42 2:39:27 21.1 4:09 73 2:03:13 9:25 5:21:10
46 8/22 55 Jeremy Ekman M 41 M40-44 West Concord MN 59 35:54 1:42 4:54 55 2:44:26 20.4 1:45 49 1:54:42 8:46 5:21:40
47 1/7 268 Bettina Keppers F 32 F30-34 Duluth MN 29 32:50 1:33 2:42 38 2:36:42 21.4 2:03 97 2:08:30 9:49 5:22:45
48 2/7 76 Hannah Gartner F 23 F20-24 Litchfield MN 28 32:50 1:33 2:55 89 2:53:13 19.4 2:04 50 1:54:52 8:47 5:25:51
49 1/5 134 Amy Lelwica F 45 F45-49 Brainerd MN 19 32:11 1:31 4:09 41 2:38:45 21.2 2:49 98 2:08:33 9:49 5:26:26
50 2/11 56 Phil Elkie M 54 M55-59 Gorham ON 38 33:28 1:35 2:53 50 2:42:46 20.6 2:04 85 2:05:37 9:36 5:26:47
51 11/26 28 Peter Buhr M 35 M35-39 Mayville WI 72 37:07 1:45 5:01 52 2:43:06 20.6 2:57 59 1:59:02 9:06 5:27:12
52 2/7 139 Marisa Lindsay F 31 F30-34 Minneapolis MN 24 32:37 1:32 3:34 143 3:11:12 17.6 1:51 15 1:38:46 7:33 5:27:59
53 6/23 278 Kyle Flack M M25-29 86 38:23 1:49 5:09 35 2:34:21 21.8 3:10 92 2:07:42 9:45 5:28:43
54 1/2 164 Justin Mulder M 18 MU19 Ringle WI 34 33:21 1:34 2:52 62 2:44:54 20.4 5:49 79 2:04:29 9:31 5:31:24
55 3/7 200 Mikala Shremshock F 32 F30-34 Harpers Ferry WV 76 37:33 1:46 3:39 106 2:59:44 18.7 2:51 32 1:48:10 8:16 5:31:55
56 9/22 148 Shawn McGee M 40 M40-44 Sartell MN 92 38:32 1:49 4:24 53 2:43:39 20.5 3:51 69 2:01:35 9:17 5:31:58
57 7/23 206 Patrick Smith M 29 M25-29 Shakopee MN 13 31:22 1:29 3:37 54 2:44:22 20.4 1:41 105 2:11:29 10:03 5:32:29
58 5/16 21 Larry Brichetto M 47 M45-49 Chicago IL 154 45:00 2:07 5:12 81 2:50:27 19.7 4:44 29 1:47:10 8:11 5:32:33
59 12/26 81 Michael Giardetti M 34 M35-39 Thunder Bay ON 65 36:37 1:44 3:27 94 2:55:03 19.2 3:02 48 1:54:31 8:45 5:32:38
60 10/22 253 Graham Wright M 41 M40-44 Saint Paul MN 95 38:50 1:50 3:17 69 2:47:20 20.1 1:35 71 2:02:01 9:19 5:33:01
61 13/26 8 Matthew Backmann M 37 M35-39 Park Rapids MN 64 36:36 1:44 2:36 56 2:44:29 20.4 2:02 91 2:07:33 9:45 5:33:14
62 8/23 105 Kennen Hootman M 26 M25-29 Addison IL 26 32:45 1:33 2:28 37 2:35:50 21.6 1:28 136 2:22:33 10:53 5:35:02
63 2/9 98 John Heitzinger M 51 M50-54 St. Louis Park MN 124 41:48 1:58 4:21 98 2:57:51 18.9 2:06 34 1:49:02 8:20 5:35:06
64 14/26 87 Jake Greenstein M 35 M35-39 West Fargo ND 144 43:25 2:03 3:51 86 2:52:31 19.5 3:08 45 1:53:12 8:39 5:36:05
65 11/18 276 Don Henderson M 33 M30-34 Grand Forks ND 39 2:37:30 21.3 2:50 140 2:24:21 11:02 5:37:44
66 11/22 85 Marshall Grange M 40 M40-44 Lakeville MN 126 41:59 1:59 4:42 66 2:46:05 20.2 1:49 74 2:03:22 9:26 5:37:55
67 6/16 229 Nathan Waech M 46 M45-49 Grand Rapids MI 69 36:58 1:45 5:12 72 2:48:44 19.9 3:07 76 2:03:59 9:28 5:37:57
68 3/9 117 Paul Kovach M 53 M50-54 Duluth MN 121 40:46 1:55 3:26 34 2:34:06 21.8 2:08 120 2:17:35 10:31 5:37:59
69 1/16 140 Caro Linn F 42 F40-44 Duluth MN 111 39:45 1:52 2:54 95 2:55:19 19.2 1:50 65 2:00:57 9:14 5:40:43
70 15/26 20 Shane Bowe M 37 M35-39 Bemidji MN 149 44:10 2:05 3:55 105 2:59:40 18.7 2:59 41 1:51:35 8:32 5:42:16
71 12/22 15 Matt Binsfeld M 39 M40-44 St Stephen MN 213 1:05:04 3:04 5:43 60 2:44:48 20.4 2:12 27 1:46:30 8:08 5:44:14
72 12/18 215 Collin Thomas M 32 M30-34 Saint Paul MN 67 36:52 1:44 5:11 80 2:50:13 19.7 3:19 99 2:08:41 9:50 5:44:15
73 13/18 213 Bryce Swenson M 32 M30-34 Alexandria MN 74 37:16 1:45 2:57 79 2:50:11 19.7 1:56 107 2:12:08 10:06 5:44:25
74 7/16 1 Mike Abel M 47 M45-49 Sartell MN 157 45:19 2:08 4:08 43 2:40:06 21.0 3:49 108 2:12:12 10:06 5:45:32
75 3/11 126 Didier Lamour M 58 M55-59 Invergroveheights MN 27 32:49 1:33 5:28 103 2:58:55 18.8 2:22 88 2:06:51 9:41 5:46:24
76 3/7 211 Kristen Stowell F 24 F20-24 Peoria IL 113 40:06 1:53 4:10 137 3:09:31 17.7 2:47 38 1:50:10 8:25 5:46:42
77 16/26 153 Jason Migala M 36 M35-39 Sauk Rapids MN 141 43:07 2:02 3:02 64 2:45:44 20.3 1:51 111 2:13:32 10:12 5:47:14
78 13/22 270 Travis Cinco M 42 M40-44 New York NY 88 38:29 1:49 3:43 115 3:01:51 18.5 1:57 68 2:01:24 9:17 5:47:23
79 4/9 204 Christopher Smith M 52 M50-54 De Forest WI 80 37:52 1:47 6:23 75 2:49:15 19.9 2:37 104 2:11:20 10:02 5:47:25
80 2/9 74 Chelsea Froemke F 25 F25-29 Duluth MN 12 31:19 1:29 3:00 84 2:51:17 19.6 2:01 130 2:20:46 10:45 5:48:20
81 1/1 227 Lynn Vogt M 66 M65-69 Ankeny IA 79 37:51 1:47 4:29 51 2:42:52 20.6 4:25 124 2:19:15 10:38 5:48:51
82 3/9 266 Katrina Olichwier F 25 F25-29 Chippewa Falls WI 98 38:55 1:50 3:45 100 2:58:35 18.8 3:59 75 2:03:43 9:27 5:48:54
83 2/16 141 Erika Lohn F 43 F40-44 Dayton MN 145 43:47 2:04 5:54 123 3:03:48 18.3 4:22 40 1:51:15 8:30 5:49:04
84 17/26 238 Martin Weiland M 39 M35-39 Lakeville MN 173 47:51 2:15 4:14 65 2:46:01 20.2 2:36 96 2:08:30 9:49 5:49:11
85 14/18 251 Kevin Wolter M 32 M30-34 Hopkins MN 43 34:17 1:37 5:53 85 2:51:59 19.5 3:32 116 2:14:15 10:15 5:49:54
86 14/22 131 Kyle Lehenbauer M 40 M40-44 New Brighton MN 127 42:03 1:59 3:50 74 2:49:14 19.9 2:32 110 2:13:21 10:11 5:50:58
87 4/9 222 Brooke Vanden Branden F 25 F25-29 Milwaukee WI 93 38:43 1:50 3:36 109 2:59:59 18.7 2:36 90 2:07:28 9:44 5:52:19
88 3/5 283 Noah Burson M 20 M20-24 Duluth MN 8 30:43 1:27 3:48 73 2:48:58 19.9 2:20 148 2:27:02 11:14 5:52:49
89 4/11 84 Tom Goudreault M 55 M55-59 Minneapolis MN 183 49:09 2:19 4:12 68 2:47:04 20.1 4:08 95 2:08:28 9:49 5:52:59
90 15/22 166 Jason Nawrocki M 39 M40-44 Hastings MN 106 39:34 1:52 6:10 82 2:50:39 19.7 3:02 115 2:13:37 10:12 5:53:01
91 2/2 57 Ken Ellingsen M 19 MU19 Maple Grove MN 54 35:33 1:41 2:49 78 2:49:46 19.8 2:42 134 2:22:24 10:53 5:53:12
92 9/23 12 Jason Beck M 28 M25-29 Andover MN 108 39:39 1:52 2:40 31 2:33:36 21.9 1:52 164 2:36:30 11:57 5:54:15
93 8/16 110 Richard Johnson M 45 M45-49 Nevis MN 128 42:05 1:59 3:04 111 3:00:20 18.6 2:48 87 2:06:12 9:38 5:54:27
94 2/5 284 Laurie Smith F 49 F45-49 Atlantic Mine MI 133 42:23 2:00 5:34 120 3:03:00 18.4 4:02 62 1:59:53 9:10 5:54:51
95 5/11 106 Mike Hudspith M 57 M55-59 North Mankato MN 159 45:47 2:09 3:35 101 2:58:35 18.8 3:13 78 2:04:27 9:30 5:55:35
96 10/23 45 Thomas Degroote M 25 M25-29 Minneapolis MN 84 38:17 1:48 4:14 97 2:57:04 19.0 3:03 117 2:15:15 10:20 5:57:51
97 11/23 185 Daniel Roberg M 28 M25-29 Big Lake MN 176 48:04 2:16 4:09 102 2:58:53 18.8 3:12 77 2:04:16 9:30 5:58:33
98 1/1 195 Sheri Schrock F 60 F60-64 Cohasset MN 104 39:20 1:51 4:15 70 2:48:26 19.9 2:40 143 2:25:56 11:09 6:00:36
99 6/11 91 Jeffrey Groffsky M 56 M55-59 Edina MN 75 37:28 1:46 6:43 99 2:58:30 18.8 5:31 113 2:13:34 10:12 6:01:44
100 18/26 280 Darren Christopher M 37 M35-39 Duluth MN 49 34:40 1:38 3:45 77 2:49:36 19.8 3:06 156 2:30:50 11:31 6:01:55
101 12/23 23 Jesse Brown M 28 M25-29 Minneapolis MN 70 37:01 1:45 5:02 142 3:11:06 17.6 3:54 83 2:05:09 9:34 6:02:10
102 3/16 240 Brook Wheeler F 44 F40-44 Maple Grove MN 107 39:37 1:52 5:56 130 3:06:57 18.0 2:35 100 2:08:41 9:50 6:03:43
103 4/7 68 Amy Flessert F 31 F30-34 Superior WI 10 30:54 1:27 8:30 170 3:20:50 16.7 4:38 66 2:01:00 9:15 6:05:49
104 9/16 38 Ross Christenson M 48 M45-49 Esko MN 170 47:18 2:14 3:45 104 2:59:37 18.7 2:38 112 2:13:32 10:12 6:06:49
105 4/9 9 Ashley Barott F 37 F35-39 Lino Lakes MN 146 43:55 2:04 5:45 125 3:04:45 18.2 5:00 101 2:09:23 9:53 6:08:46
106 13/23 127 James Laria M 25 M25-29 Minneapolis MN 20 32:19 1:32 4:49 181 3:25:42 16.3 6:20 67 2:01:15 9:16 6:10:24
107 5/9 144 Sarah Lundy F 36 F35-39 Baxter MN 31 32:58 1:33 5:45 118 3:02:08 18.4 2:22 149 2:27:51 11:18 6:11:01
108 10/16 260 Martin Short M 45 M45-49 Grand Forks ND 195 50:46 2:23 7:39 71 2:48:35 19.9 4:52 126 2:20:03 10:42 6:11:53
109 14/23 14 Dave Bernardy M 28 M25-29 St. Louis Park MN 131 42:19 2:00 5:12 154 3:15:26 17.2 3:21 94 2:07:53 9:46 6:14:09
110 15/18 63 Eric Fiedler M 32 M30-34 Ransey MN 182 49:06 2:19 4:01 175 3:22:11 16.6 2:16 56 1:57:57 9:01 6:15:29
111 4/7 125 Holly Lammert F 23 F20-24 Minneapolis MN 137 42:52 2:01 5:26 178 3:23:00 16.6 3:03 72 2:02:06 9:20 6:16:25
112 1/3 154 Carolyn Milbrath F 57 F55-59 Hudson WI 87 38:28 1:49 3:57 121 3:03:32 18.3 3:52 147 2:27:01 11:14 6:16:48
113 19/26 177 Joe Parker M 39 M35-39 Deforest WI 22 32:26 1:32 6:42 153 3:14:41 17.3 3:08 125 2:19:57 10:41 6:16:52
114 16/22 60 Chad Esker M 43 M40-44 Mosinee WI 36 33:26 1:35 48:25 61 2:44:54 20.4 5:48 80 2:04:30 9:31 6:17:00
115 4/16 244 Sara Will F 42 F40-44 Burnsville MN 135 42:27 2:00 7:20 131 3:07:26 17.9 5:01 118 2:17:10 10:29 6:19:23
116 17/22 129 Jeff Larkin M 43 M40-44 Lakeville MN 150 44:10 2:05 9:17 129 3:06:32 18.0 6:10 114 2:13:34 10:12 6:19:42
117 5/9 190 Taylor Schaa F 28 F25-29 Eau Claire WI 117 40:19 1:54 4:17 216 4:24:33 12.7 6:19:47
118 18/22 242 Brad Whitten M 40 M40-44 Lino Lakes MN 158 45:43 2:09 5:48 112 3:00:49 18.6 3:27 139 2:24:11 11:01 6:19:56
119 1/5 207 David Snitman M 63 M60-64 Boulder CO 77 37:43 1:47 4:32 139 3:10:19 17.7 2:38 142 2:25:04 11:05 6:20:14
120 19/22 53 Andy Dybvig M 39 M40-44 Plymouth MN 197 52:20 2:28 6:31 148 3:13:30 17.4 3:32 84 2:05:18 9:34 6:21:10
121 1/6 173 Kelly O'Neill F 53 F50-54 Deephaven MN 99 38:56 1:50 5:44 150 3:14:06 17.3 3:17 135 2:22:26 10:53 6:24:28
122 5/7 64 Alexandra Filipovich F 21 F20-24 Cottage Grove MN 119 40:31 1:55 3:52 161 3:17:34 17.0 2:13 132 2:21:06 10:47 6:25:15
123 6/7 65 Amanda Finstad F 23 F20-24 Robbinsdale MN 91 38:31 1:49 3:52 134 3:08:00 17.9 2:23 159 2:32:53 11:41 6:25:37
124 5/16 249 Lori Witt F 44 F40-44 Oconto Falls WI 177 48:19 2:17 5:00 140 3:10:21 17.7 2:28 128 2:20:14 10:43 6:26:19
125 6/16 151 Ingrid Melander F 42 F40-44 Esko MN 123 41:03 1:56 2:51 149 3:14:06 17.3 2:27 144 2:25:58 11:09 6:26:23
126 11/16 248 Andy Witt M 45 M45-49 Oconto Falls WI 178 48:27 2:17 5:54 136 3:09:24 17.7 4:14 129 2:20:16 10:43 6:28:14
127 15/23 235 Sam Wasmund M 25 M25-29 Plymouth MN 125 41:52 1:58 4:30 135 3:08:27 17.8 3:03 157 2:32:10 11:37 6:30:01
128 7/16 210 Tami Stephens F 40 F40-44 Prairie Village KS 132 42:20 2:00 4:27 171 3:21:13 16.7 3:19 121 2:19:01 10:37 6:30:18
129 20/26 51 Josh Duda M 38 M35-39 Pillager MN 44 34:19 1:37 2:18 107 2:59:52 18.7 4:15 190 2:49:52 12:58 6:30:35
130 8/16 97 Cate Hayman F 40 F40-44 Siren WI 152 44:54 2:07 6:01 138 3:09:48 17.7 3:20 146 2:26:43 11:12 6:30:43
131 5/9 2 Mitchell Abrahamsen M 53 M50-54 Springdale AR 193 50:26 2:23 5:50 117 3:02:02 18.5 4:16 151 2:28:49 11:22 6:31:22
132 16/18 44 Jeff Davidson M 32 M30-34 Poynette WI 156 45:16 2:08 5:02 145 3:12:23 17.5 2:14 150 2:28:34 11:21 6:33:27
133 16/23 46 Joe Deters M 24 M25-29 Duluth MN 62 36:16 1:43 3:58 156 3:15:42 17.2 3:36 162 2:35:17 11:52 6:34:49
134 2/3 101 Sharon Hobbs F 56 F55-59 Sartell MN 97 38:54 1:50 6:42 114 3:01:45 18.5 6:26 172 2:41:14 12:19 6:34:58
135 6/9 179 Amber Peterson F 27 F25-29 Carlton MN 118 40:23 1:54 4:32 173 3:21:31 16.7 3:59 141 2:24:40 11:03 6:35:03
136 2/5 59 Michael Erdall M 62 M60-64 Edina MN 96 38:52 1:50 5:15 192 3:30:56 15.9 1:39 122 2:19:01 10:37 6:35:41
137 17/18 241 Eric White M 30 M30-34 New Hope MN 175 47:57 2:16 16:57 124 3:04:18 18.2 5:45 137 2:23:14 10:56 6:38:10
138 18/18 287 Derek Huntzinger M 33 M30-34 Slp MN 129 42:12 1:59 12:48 116 3:01:56 18.5 9:21 158 2:32:41 11:40 6:38:56
139 7/9 111 Ally Johnston F 28 F25-29 Duluth MN 172 47:39 2:15 4:14 182 3:26:00 16.3 2:26 133 2:21:28 10:48 6:41:45
140 7/11 37 Glenn Carnahan M 55 M55-59 St. Cloud MN 89 38:30 1:49 6:27 159 3:17:22 17.0 5:07 161 2:34:52 11:50 6:42:16
141 2/6 220 Christine Van Der Hoek F 51 F50-54 Winnipeg MB 184 49:20 2:19 6:52 108 2:59:57 18.7 4:02 175 2:43:56 12:31 6:44:06
142 21/26 40 Nathan Cmelik M 37 M35-39 Sauk Rapids MN 207 58:52 2:46 6:42 157 3:16:39 17.1 1:47 127 2:20:14 10:43 6:44:12
143 17/23 192 Kyle Schilling M 28 M25-29 Pewaukee WI 202 53:13 2:30 8:24 195 3:33:26 15.7 3:23 86 2:05:50 9:37 6:44:14
144 4/5 256 Brooks Zamzow M 23 M20-24 Duluth MN 82 38:11 1:48 6:42 165 3:19:01 16.9 3:59 165 2:36:42 11:58 6:44:33
145 12/16 52 Timothy Dungan M 47 M45-49 Frisco TX 188 49:43 2:20 6:40 133 3:07:43 17.9 4:38 166 2:36:46 11:58 6:45:28
146 6/9 267 Leith Swanson M 50 M50-54 Moorhead MN 174 47:53 2:15 14:54 144 3:11:49 17.5 14:25 119 2:17:18 10:29 6:46:17
147 8/9 175 Kayla Olson F 28 F25-29 Monona WI 116 40:19 1:54 6:52 147 3:13:04 17.4 3:32 174 2:43:08 12:28 6:46:53
148 9/16 216 Becka Thompson Linder F 40 F40-44 Minneapolis MN 153 44:54 2:07 11:52 177 3:22:51 16.6 8:39 123 2:19:12 10:38 6:47:26
149 8/11 221 James Vanden M 56 M55-59 Madison WI 191 50:05 2:22 7:20 119 3:02:08 18.4 6:09 173 2:41:48 12:22 6:47:28
150 9/11 201 Rob Sitek M 58 M55-59 Hastings MN 115 40:12 1:54 5:04 122 3:03:39 18.3 3:18 199 2:55:24 13:24 6:47:35
151 3/6 212 Diane Supinski F 50 F50-54 Sun Prairie WI 143 43:24 2:03 6:08 184 3:26:22 16.3 3:44 154 2:29:54 11:27 6:49:30
152 10/16 77 Elizabeth Gates F 43 F40-44 Platteville WI 14 31:30 1:29 7:52 180 3:24:51 16.4 5:50 169 2:40:04 12:14 6:50:05
153 3/3 24 Sandy Brown F 59 F55-59 Lawrence KS 198 52:33 2:29 5:59 166 3:20:12 16.8 2:31 152 2:28:53 11:22 6:50:07
154 18/23 123 Tom Lahood M 25 M25-29 Peoria IL 110 39:43 1:52 5:44 199 3:36:57 15.5 4:34 138 2:23:41 10:59 6:50:36
155 7/9 265 Brett Salo M 51 M50-54 Cohasset MN 140 43:06 2:02 7:29 110 3:00:18 18.6 5:39 197 2:54:32 13:20 6:51:01
156 20/22 157 Grant Modory M 40 M40-44 Dundas MN 216 1:08:11 3:13 10:52 164 3:18:42 16.9 3:22 106 2:11:48 10:04 6:52:54
157 22/26 13 Joel Becker M 38 M35-39 Stevens Point WI 171 47:32 2:14 8:23 126 3:05:14 18.1 5:41 184 2:46:07 12:41 6:52:54
158 7/7 122 Rachel Lahood F 22 F20-24 Peoria IL 194 50:41 2:23 4:16 203 3:40:27 15.2 5:45 109 2:13:19 10:11 6:54:26
159 19/23 88 Chris Greenwood M 29 M25-29 Minneapolis MN 163 46:28 2:11 4:47 155 3:15:30 17.2 4:45 176 2:44:01 12:32 6:55:29
160 8/9 167 Dale Nelson M 50 M50-54 Delano MN 208 59:29 2:48 3:13 91 2:54:45 19.2 2:01 204 2:56:55 13:31 6:56:20
161 10/11 114 William Kircher M 58 M55-59 Butler PA 160 45:53 2:10 6:49 141 3:10:40 17.6 3:46 196 2:53:59 13:17 7:01:05
162 23/26 191 Daniel Schaber M 38 M35-39 Waukesha WI 130 42:15 1:59 3:33 169 3:20:49 16.7 2:18 195 2:53:52 13:17 7:02:44
163 3/5 145 John Maniaci M 64 M60-64 Muskego WI 90 38:30 1:49 4:59 172 3:21:14 16.7 3:26 198 2:54:44 13:21 7:02:51
164 24/26 137 Andrew Levi M 35 M35-39 Lino Lakes MN 17 31:46 1:30 6:03 207 3:41:23 15.2 2:53 171 2:41:13 12:19 7:03:17
165 291 Saul Helgeson M 169 47:05 2:13 6:37 187 3:26:58 16.2 6:54 163 2:35:52 11:54 7:03:25
166 21/22 236 Russell Waxlax M 39 M40-44 Willow River MN 168 47:03 2:13 7:33 160 3:17:31 17.0 10:14 177 2:44:03 12:32 7:06:23
167 9/9 196 Daniele Schroeder F 27 F25-29 Duluth MN 185 49:23 2:20 10:58 176 3:22:32 16.6 7:02 167 2:37:04 12:00 7:06:57
168 11/16 255 Laurie Zahalka F 43 F40-44 Brooklyn Park MN 142 43:19 2:02 7:54 185 3:26:23 16.3 4:11 182 2:45:15 12:37 7:07:00
169 12/16 82 Ellie Gilliam F 42 F40-44 Brooklyn Park MN 165 46:29 2:11 4:55 183 3:26:09 16.3 4:18 183 2:45:17 12:37 7:07:05
170 22/22 219 Walter Tufvander M 44 M40-44 Maple Plain MN 214 1:05:30 3:05 9:42 113 3:01:05 18.6 6:10 181 2:44:53 12:36 7:07:19
171 25/26 214 David Thibodeau M 38 M35-39 Sheboygan WI 209 59:31 2:48 9:05 174 3:21:33 16.7 7:12 155 2:30:06 11:28 7:07:24
172 13/16 124 Romesh Lakhan M 47 M45-49 Duluth MN 199 52:43 2:29 8:12 193 3:31:15 15.9 7:51 153 2:29:15 11:24 7:09:14
173 20/23 39 Michael Clark M 27 M25-29 East Bethel MN 215 1:05:36 3:05 4:28 187 2:47:38 12:48 7:11:56
174 5/5 289 Jack Burns M 24 M20-24 Wabasha MN 200 53:01 2:30 6:25 209 3:43:16 15.0 3:56 145 2:26:13 11:10 7:12:49
175 4/5 3 Mark Abrahamson M 60 M60-64 Grand Marais MN 162 46:17 2:11 11:27 194 3:32:46 15.8 10:14 160 2:33:30 11:44 7:14:12
176 3/5 254 Renae Wright F 46 F45-49 Danbury WI 210 59:47 2:49 5:24 167 3:20:23 16.8 4:37 178 2:44:12 12:33 7:14:21
177 21/23 142 Michael Lovering M 29 M25-29 West Fargo ND 211 1:02:04 2:55 6:48 146 3:12:50 17.4 4:56 191 2:50:06 13:00 7:16:42
178 6/9 6 Carin Anderson F 34 F35-39 River Falls WI 147 43:57 2:04 7:48 179 3:23:36 16.5 6:14 203 2:56:54 13:31 7:18:27
179 5/7 89 Brittany Grider F 31 F30-34 St. Louis Park MN 203 53:14 2:30 10:01 168 3:20:31 16.8 7:34 188 2:47:55 12:50 7:19:14
180 4/6 149 Cathleen McGinnity F 49 F50-54 Luck WI 196 51:35 2:26 9:47 158 3:17:16 17.0 4:28 202 2:56:21 13:28 7:19:25
181 13/16 58 Christina Enger F 42 F40-44 Columbia Heights MN 120 40:40 1:55 6:40 163 3:18:41 16.9 4:50 212 3:10:57 14:35 7:21:46
182 14/16 233 Amy Ward F 41 F40-44 Eden Prairie MN 166 46:50 2:12 4:30 196 3:34:17 15.7 6:46 192 2:50:12 13:00 7:22:34
183 11/11 48 Michael Dimond M 56 M55-59 Excelsior MN 187 49:37 2:20 7:15 152 3:14:31 17.3 5:52 211 3:06:54 14:17 7:24:08
184 9/9 49 Allen Donais M 52 M50-54 Eveleth MN 205 54:57 2:35 6:22 208 3:41:52 15.1 4:55 168 2:37:05 12:00 7:25:09
185 7/9 133 Stephanie Lehenbauer F 35 F35-39 Centerville MN 148 44:07 2:05 7:28 191 3:30:28 16.0 9:01 200 2:55:33 13:24 7:26:36
186 15/16 132 Kymberly Lehenbauer F 41 F40-44 New Brighton MN 155 45:03 2:07 6:43 190 3:30:23 16.0 9:05 201 2:55:33 13:25 7:26:45
187 22/23 10 Gregory Bates M 29 M25-29 Rosemount MN 161 46:14 2:11 8:28 204 3:40:54 15.2 5:04 185 2:46:43 12:44 7:27:22
188 14/16 152 Robert Menti M 49 M45-49 Plymouth MN 218 1:18:22 3:41 9:27 128 3:05:55 18.1 9:23 180 2:44:51 12:36 7:27:56
189 23/23 245 Bert Windhorst M 28 M25-29 St Louis Park MN 179 48:30 2:17 7:55 201 3:38:19 15.4 7:22 189 2:48:25 12:52 7:30:29
190 26/26 257 Warren Downing M 39 M35-39 Prior Lake MN 181 48:59 2:18 7:32 212 3:49:28 14.6 4:47 170 2:40:59 12:18 7:31:43
191 4/5 70 Beth Fraley F 44 F45-49 Coon Rapids MN 212 1:03:53 3:00 6:15 151 3:14:24 17.3 5:39 207 3:02:58 13:58 7:33:07
192 15/16 62 Jim Fellows M 48 M45-49 Blue Earth MN 201 53:08 2:30 8:13 188 3:27:49 16.2 5:15 208 3:03:00 13:59 7:37:23
193 5/6 243 Kim Wilkerson F 50 F50-54 Albert Lea MN 192 50:09 2:22 5:47 189 3:30:12 16.0 7:30 209 3:04:42 14:06 7:38:18
194 16/16 271 Gregg Vermeulen M 47 M45-49 Winnipeg MB 186 49:35 2:20 8:31 206 3:41:13 15.2 5:10 205 2:58:34 13:38 7:43:00
195 6/7 78 Lara Gates F 31 F30-34 St. Louis MO 164 46:28 2:11 9:41 205 3:41:05 15.2 4:57 206 3:01:28 13:52 7:43:38
196 5/5 92 Joleen Gutting F 45 F45-49 River Falls WI 206 56:26 2:39 10:57 210 3:43:26 15.0 3:14 193 2:51:58 13:08 7:46:00
197 8/9 232 Kristi Walter F 36 F35-39 Shoreview MN 190 50:03 2:21 11:34 211 3:45:15 14.9 6:44 194 2:52:32 13:11 7:46:07
198 16/16 128 Amy Larkin F 42 F40-44 Lakeville MN 167 46:54 2:13 9:56 202 3:39:17 15.3 4:51 213 3:14:29 14:51 7:55:24
199 6/6 261 Linda Hagen F 52 F50-54 Duluth MN 189 50:02 2:21 4:39 215 4:09:14 13.5 3:08 210 3:06:52 14:16 8:13:53
200 9/9 143 Randon Lovering F 36 F35-39 West Fargo ND 204 54:33 2:34 7:32 200 3:37:52 15.4 5:18 216 3:32:34 16:14 8:17:47
201 7/7 269 Sunshine Hampton F 29 F30-34 Shoreview MN 151 44:22 2:05 7:58 213 3:56:37 14.2 7:10 214 3:22:11 15:26 8:18:15
202 5/5 174 Mark O'Neill M 63 M60-64 Lake Villa IL 217 1:09:09 3:15 13:32 214 4:00:29 14.0 5:25 215 3:28:41 15:56 8:57:14